LONGBORDERKOLIE
  • BLOG
  • Příroda
  • Bordění
  • LETEM SVĚTEM
    • francií
    • Brazílií
    • ČESKEM
    • Marokem
    • Namibií
    • Portugalskem
  • Kultura
  • PSÍ ŽIVOT
  • FOTO&VIDEO

​

​REPORT Z PORTUGALSKA:​ DEN V TERÉNU

6/8/2020

0 Comments

 
Ještě před nedávnem jsem trávila celé dny na zasněžených českých horách učením capartů jízdě na lyžích a snowboardu a teď už sedím v kraťasích na pláži, rýpu vidličkou do těstovin v plastové krabičce a pozoruju klidnou mořskou hladinu. Vedle mě odpočívá Tânia, kolem jsou poházené batohy s mapami, GPSkami a veškerou výbavou potřebnou ke splnění dnešních úkolů. Obě máme po ruce v pohotovosti dalekohled, vždy připravený přiblížit nám nějaké zajímavé dění z ptačího světa.  
Picture
Picture
Do Portugalska jsem přiletěla na konci února jako dobrovolnice Evropského sboru solidarity a zapojila jsem se do nového začínajícího projektu Portugalské společnosti ornitologické nazvaného LIFE Ilhas Barreira, jehož cílem je chránit ekosystém ostrovů v rezervaci Ria Formosa na jihu Portugalska. Projekt se zaměřuje na ochranu tří cílených druhů – rybáka malého, buřňáka baleárského a racka Audouinůvého. Poslední zmíněný nám právě proletěl nad hlavou s charakteristickým křikem, jakoby ho na nože brali.  ​
Picture
Racek Audouinův (zdroj obrázku)
Picture
​Rybák malý (zdroj obrázku)
Polední pauza utekla jako voda. Snažím se zahnat myšlenky na dezert v podobě malého kafíčka a tradičního portugalského koláčku pastel de nata a spoléhám na to, že mě chození po ostrově, mořský vánek a práce brzy probere z po obědového útlumu. Naším dnešním úkolem, a úkolem na následující dny, je zmapovat vegetaci na ostrově. Orientujeme se pomocí GPSky a mapy se zakreslenými body. Na každém stanovišti roztáhneme čtverec o rozměrech 2x2 m a pomocí objemného atlasu rostlin se snažíme identifikovat vše, co i jen v tom nejprapodivnějším stádiu vývoje vyrůstá uvnitř čtverce ze země.  ​
Picture
Picture
Pohyb v terénu působí po týdenním vysedáváním za počítačem jako balzám na duši. Přestože se práce ochranářů přírody může zdát být plná dobrodružných výprav a dnů strávených na čerstvém vzduchu, je to ta příjemnější stránka, na kterou se těšíme. Vše, co si v terénu nasbíráme, je totiž potřeba taky zpracovat na počítači. Předchozí dny jsme například společně s dalšími dobrovolnicemi Ritou a Tâniou, trávily na základně ve Faru tříděním fotek z foto-pastí. Někdy je to práce na pár hodin. Někdy před kamerou ve větru tančí keř a spouští tak foto-past při sebemenším pohybu stále dokola. Stejně tak, když si místo před foto-pastí oblíbí kolonie racků a místo pár desítek obrázků jich k roztřídění můžou nakonec být tisíce. A to pak z toho sezení u počítače pěkně bolí oči i zadek.
Picture
Picture
​Práce na sluníčku utíká úplně jinak. Kolem čtvrté odpoledne dokončíme mapování posledního stanoviště a pomalu se odebíráme k betonovému molu. Zastavíme u dřevěné chatky. Uprostřed verandy obskládané různým harampádím stojí dřevěný stůl s neuklizeným nádobím po obědové hostině a mezi dvěma sloupky se ve větru pohupuje houpací síť. I přes velké množství známek nedávného života působí místo zcela opuštěně. Tânia nahlíží do nitra chatky dokořán otevřenými dveřmi a zanedlouho se jí z útrob dřevěného stavení podaří vylákat ven staršího pána. Ten se rozespale posadí ke stolu na sluncem zalité terásce a zahajují s Tâniou přátelský hovor v portugalštině. Nehnu ani brvou, mozek ale pracuje na všechny obrátky, abych se pokusila rozumět aspoň útržkům z jejich rozhovoru. Radostný pocit pramenící z nadějného porozumění nějakého střípku hovoru tvrdě smetá další příval nevyluštitelných frází. Uklidňuje mě alespoň vědomí, že na naučení jazyka budu mít ještě spoustu času - mám před sebou přece celých 10 měsíců! Po rozhovoru, který vysílil víc mě, než je dva dohromady, se se senhorem a jeho malebným obydlím loučíme. U mola už čeká zbytek naší skupiny a malý motorový člun. Normálně jezdívá na ostrov velká výletní loď. Kvůli koronavirovým opatřením je ale její provoz přerušený a malý člun vozí na ostrov jen pracovníky restaurace a naši ornitologickou sebranku. Plavba do Fara trvá 10 minut, tam procházíme den ode dne vylidněnějšími uličkami a mizíme v malém domku, kde trávíme zbytek dne.
Picture
Picture
Picture
Picture
​Dnes, o dva měsíce později, jsem zpátky doma v Česku. Pár dní potom, co jsem tak spokojeně obědvala na pláži, jsem sedla na letadlo a ze slunného Portugalska odletěla. Vzhledem k narůstajícímu tlaku ohledně koronaviru jsem se na poslední chvíli rozhodla vrátit domů a trávit podivné období nejistoty plné nepředvídatelných následků doma.
​
Jaro je v plném proudu. Poslední zbytky sněhu se drží už jen na nejvyšších vrcholcích hor. V lesních potůčcích se to hemží mloky, vysoko v korunách stromů se s děsivým vřeštěním o něčem dohadují sojky a jeleni se s laněmi v závěsu rozpačitě vydávají na útěk, když zaznamenají moji přítomnost. Místo racka Audouinůvého s rudým zobákem vyhlížím datla s rudou čepičkou. Těžko uvěřit, že ještě před nedávnem jsem seděla v kraťasích na pláži a pozorovala mořskou hladinu.  
​Všechny organizace – SPEA, SPIN, Plán B a obě Národní Agentury– přijaly mé rozhodnutí ukončit dobrovolničení s pochopením. Za to, a i za všechno ostatní, bych jim chtěla všem moc poděkovat. Zároveň bych chtěla všem, co se rozhodli podobně, nebo naopak zůstali ve svých projektech nebo kdekoliv v zahraničí, popřát spoustu sil a štěstí.  

Přestože byla moje zkušenost až úsměvně krátká oproti původními plánu, byla velmi obohacující a to i v rozměrech, v jakých bych to sotva čekala.
Picture
Picture
Picture
Picture
Picture
Picture
Picture
Picture
Picture
Picture
Picture
Picture
Picture
Picture
0 Comments



Leave a Reply.

    Picture
    O BLOGU
    KONTAKT
    Picture

    Kategorie

    All
    Blog
    Bordění
    Cestopisy
    Deník
    Fejetony
    Krkonoše
    Kultura
    Lidé
    Lifestyle
    Longboard
    Movie Night
    Příroda
    Ptákoviny
    Reportáž
    Rozhovor
    Sdílení
    Snowboard
    Surf
    Wildlife Tourism

    Archiv

    March 2024
    April 2022
    October 2021
    July 2021
    June 2021
    May 2021
    February 2021
    December 2020
    November 2020
    October 2020
    September 2020
    June 2020
    May 2020
    April 2020
    March 2020
    February 2020
    December 2019
    October 2019
    September 2019
    August 2019
    March 2019
    February 2019
    December 2018
    November 2018
    October 2018
    August 2018
    June 2018
    April 2018
    March 2018
    February 2018
    January 2018
    September 2017
    August 2017
    July 2017
    June 2017
    March 2017
    February 2017
    October 2016
    September 2016

    RSS Feed

    mrkni na to!

    Picture
Powered by Create your own unique website with customizable templates.
  • BLOG
  • Příroda
  • Bordění
  • LETEM SVĚTEM
    • francií
    • Brazílií
    • ČESKEM
    • Marokem
    • Namibií
    • Portugalskem
  • Kultura
  • PSÍ ŽIVOT
  • FOTO&VIDEO